Amis

10. ledna 2011 v 18:10 |  Vzpomínky


Amis, lépe řečeno Amis z Javorkova dvora, byl první náš pejsek s rodokmenem. Bílý trpasličí pudl s výstavními a chovnými předpoklady, se šlechtickým původem, který by mu mohl závidět každý z nás, se ocitl v naší rodině brzy po ztrátě Ťapky. Byl opravdu krásný, milý, ale velmi náročný. Kdo chová pudly kvůli výstavám, ten mi dá za pravdu. Já jsem si to tehdy nedovedla vůbec představit. Amise jsme kupovali pro děti, pro radost celé rodiny a v žádném případě jsme neměli v úmyslu s ním obíhat výstavy. Nebýt známé chovatelky pudlů, která mi Amise stříhala, nikdy bych se na toto nedala.

Když už měl tak krásný rodokmen a on sám krásný a prý nadějný byl, tak prodělal bonitaci - uznání chovnosti a byl rovněž připravený k výstavám. Tomu také musel odpovídat jeho střih, jeho úprava. Úpravu střihu popíši: vyholený zadeček, střih srsti do vajíčka, uši až po zem, na ocásku a packách zastřižené kuličky, na čumáčku knírek, tzv. Kleopatřina maska. Vypadal jak malý bílý lvíček, každý se za ním otáčel a každý si ho fotografoval. Náročný střih si rovněž vyžádal náročnou úpravu. Amis se nesměl brouzdat ve vodě, nikdo ho nesměl hladit po hlavičce (aby mu neporušil zástřih), nesměl ho nikdo hladit po srsti, ale proti srsti a denně i několikrát jsem ho musela česat. Bylo to opravdu velmi náročné. Aby si neubrouzdal uši a měl je stále krásné, tak jsem mu je zaplétala do copánků a zavazovala gumičkou. Srst musel mít krásně rozčesanou, žádné žmolky, musel být nadýchaný - jak z vaty. Česání, lépe řečeno rozčesávání takového pejska trvalo vždycky nejméně hodinu.

Pudl je chytrý pes, to mi určitě potvrdí každý, který pudly vlastní. Amis nebyl výjimkou. Velmi miloval naše děti, a jelikož jsem tehdy měla ještě dítě na kočárku, tak se také rád vozil. Postavil se před kočárek, štěkl, můj mladší syn mu udělal místo, Amis vyskočil na kočárek, posadil se vedle něho, vítězoslavně se rozhlédl kolem sebe a jeli jsme. Tento jeho zvyk se stal tak populárním, že se tím stal známým po celém širokém okolí.

I přes svoje výstavní předpoklady se Amis nikdy žádné výstavy nezúčastnil. Vůbec mi to ale nevadilo. Byl to krásný pejsek a vynikající společník.

Amis
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama