Halloween 2011

30. října 2011 v 20:58 |  Ze dne na den
A už je to zase tady! Právě před rokem jsem tady psala, že neuznávám a nemám ráda Halloween, protože je mi tento svátek cizí a už se sešel rok s rokem a máme ho tady zase. A já si začínám pomalu zvykat.U jednoho domku na mne jukne malá vydlabaná dýně, u druhého domku jsou dýně dokonce tři a jaké veliké a zdobené! Daneček kulí údivem očka a hlavičku si může vykroutit. A já si vzpomínám, že jako malé děti jsme také dlabaly dýně, dávaly do nich svíčky a stavěly jsme je na okno, (to v tom lepším případě), také jsme je rozmisťovaly různě po parčíku na sochy svatých, (k nelibosti dospělých). Kvůli dýním jsme plenily cizí zahrádky nebo políčka, protože doma jsme neměly možnost dýně pěstovat. Takže nelibost dospělých měla dva důvody. Za prvé - dýně byly kradené a za druhé - znesvěcovaly sochy svatých. To jsme ale my, děti, nemohly vědět. Tedy nemohly jsme vědět ten druhý důvod, ten první nám byl znám. Rozhodně jsme ale nevěděly, že tím vlastně oslavujeme Halloween, který k nám přišel až daleko později, kdy už z nás vůbec nebyly děti, dokonce ani naše děti už dětmi nebyly a Halloween zaútočil až na naše vnuky.

Díky své kamarádce také vím, že u nás existuje jedna zoo, která každý rok pořádá pro děti a jejich rodiče velké akce dlabání dýní. Stovky dýní jsou nachystané pro spoustu návštěvníků, rodiče dlabou o sto šest, dětí zdobí, všude radost a veselí a tentokrát si údivem mohou vykroutit hlavu zvířátka.

Když se mě jednou moje maminka ptala, co je to vlastně Halloween a já jsem jí to po svém vysvětlovala, spráskla údivem ruce. "Vždyť to jsou Dušičky, svátek duchů, starý pohanský svátek, který se slaví i u nás, proč se to jmenuje Halloween?" "Asi to líp zní, než říct jenom svátek duchů", prohlásila jsem. Jak jsem měla vysvětlit staré osobě něco, čemu vlastně nerozumím ani já?

Ale proč si tím zatěžovat hlavu, máme tady Halloween, po našem svátek duchů nebo také Dušičky, vzpomínáme na své zemřelé, kteří už nejsou mezi námi, zdobíme hroby, dlabeme dýně a já teď přemýšlím nad něčím úplně jiným - co se vlastně dělalo a dělá s tím vnitřkem? Třeba v té zoo - krmí tím zvířátka? Snad ano, ale která? Vidíte, zapomněla jsem se kamarádky zeptat. A co se s tím vydlabaným vnitřkem dýně dělalo dřív? Tak to už nevím, myslím si, že se to na nic nehodilo. A taky jsem trochu zapřemýšlela nad tím, jestli v tom městečku pořád děti dávají vydlabané dýně na sochy svatých v parčíku. Tak to opravdu nevím, ale asi ne. Škoda. Těm sochám ty vydlabané dýně docela slušely! A klaním se všem dobrým duchům a prosím o jejich přízeň.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama